mamo poczytaj sobie

czytam sobie

Love, rosie

TYTUŁ: Love, rosie

AUTOR: Cecelia Ahern

WYDAWNICTWO: Akurat

ROK WYDANIA: 2015

LICZBA STRON: 511

 WP_20160421_14_36_36_Pro[1].jpg

Czy przyjaźń naprawdę istnieje? Czy może trwać wiecznie? Czy pokona odległość, stan majątkowy, różnice w wykształceniu? Czy ludzie, którzy poznali się w wieku 5 lat mogą przyjaźnić się ze sobą aż do pięćdziesiątki?

Wspaniała książka o przyjaźni między mężczyzną a kobietą, Alexem i Rosie. Ich znajomość zaczęła się w szkolnej ławce, gdzie zaczęli wymieniać między sobą liściki wpadając przez to nie raz w kłopoty. Wysyłają do siebie sms-y, maile, listy, mówią sobie wszystko, szczerze, bez ogródek.  W wieku 17 lat Alex przeprowadza się z rodzicami na drugi koniec świata, dzięki możliwościom technologicznym przyjaciele mają ze sobą stały kontakt, życie jednak stawia przed nimi różne wyzwania i ma dla nich różne niespodzianki. Czy spełnią swoje marzenia o byciu lekarzem i właścicielką hotelu? Czy zrozumieją wreszcie że ich przyjaźń to podstawa czegoś znacznie głębszego?

Właśnie, przyjaźń przyjaźnią ale w najważniejszej kwestii trudno o szczerość, z obawy przed utratą najważniejszej osoby. Magiczne słowa, czy też pocałunek, po którym następuje c i s z a mogą całkowicie zepsuć budowaną przez lata relację. Mogą być jednak początkiem wspaniałego wspólnego życia. Jak było w przypadku Rosie i Alexa, przeczytajcie same ;)

Książka to zbiór korespondencji bohaterów, z krótkich sms-ów czy długich listów pisanych odręcznie wyczytamy ich historię, poznamy ich rozterki, smutki i radości. Książkę „pochłania” się za jednym zamachem. Czytając kibicowałam Rosie, która zmagała się z życiem, która mimo problemów starała się spełnić swoje marzenia. Pozwalała sobie na chwilę zwątpienia, szukała wsparcia u bliskich i sama w trudnych chwilach go udzielała, ciężką pracą zdobyła szczyt.

„Życie jest zabawne, prawda? Kiedy już myślisz, że wszystko sobie poukładałeś, kiedy zaczynasz snuć plany i cieszyć się tym, że nareszcie wiesz, w którym kierunku zmierzasz, ścieżki robią się kręte, drogowskazy znikają, wiatr zaczyna wiać we wszystkie strony świata, północ staje się południem wschód zachodem i kompletnie się gubisz. Tak łatwo się zgubić.

W życiu nie ma nic pewnego , ale wiem jedno: trzeba ponosić konsekwencje swoich czynów, wziąć za nie odpowiedzialność.”

Książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, postacie wykreowane przez autorkę, są prawdziwe, ze swoimi zaletami, wadami czy przywarami, niekiedy są uparci, czasami dążą do celu po trupach, ale wiedzą co w życiu jest najważniejsze i na jaką kartę warto w życiu postawić – rodzina i przyjaciele, to wartości o które trzeba dbać, z których czerpie się dla siebie to co najlepsze, ale i oddaje siebie innym.

Polecam tę książkę, z bardzo optymistycznym przesłaniem, że mimo figli które płata nam los spełnienie marzeń jest jak najbardziej możliwe.

Wyzwanie książkowe 20/#52

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.6"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));