mamo poczytaj sobie

Emilia Sczaniecka

Co roku w mojej gminie organizowany jest konkurs o Pióro Wójta. Tematy konkursu są różne np. konkurs ortograficzny, konkurs wiedzy o gminie, konkurs literacki : historia mojego czytania, rok temu zadaniem było upieczenie chleba. W tym roku z okazji 120 rocznicy śmierci lokalnej patriotki Emili Sczanieckiej zadanie dotyczy właśnie jej osoby.

sczaniecka-emilia-ptpn.1247645786.jpg

Zadaniem  jest napisanie listu do Pani Emilii:  "nawiązując do obszaru jej działalności i zainteresowań - opowiesz o problemach współczesności
i zmianach (społecznych, politycznych, gospodarczych, kulturalnych etc.), jakie zaistniały w Polsce na przestrzeni 120 lat, które upłynęły od czasu jej śmierci."

Moja praca wygląda tak: (będzie mi miło jeśli ja przeczytacie i skomentujecie, a może sami zechcielibyście opowiedzieć o waszych lokalnych bohaterach)

Szanowna Pani Emilio,

Spotkał mnie ogromny zaszczyt, to niezwykłe wyróżnienie móc do Pani napisać. Jako, że pasjonuje się historią, znam doskonale dzieje Pani rodziny. Jestem pod wielkim wrażeniem Pani patriotycznej postawy, bezinteresownej pomocy, troski o najmłodszych i najbiedniejszych. Przez swoje czyny i postawę stała się Pani wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń.

Pani pokolenie Szanowna Pani Emilio wiele wysiłku włożyło w walkę o odzyskanie niepodległości. Polska stanęła przed taką szansą gdy europejskie mocarstwa znalazły się w stanie wojny. 11 listopada 1918 po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Wolność okazała się jednak trudna, bo ciężko było zespolić w jedno państwo trzy różniące się od siebie struktury. Nowy obraz państwa wymagał od rodaków kolejnych wysiłków. Gdy już wydawało się że Polska staje na nogi, otrzymała kolejny cios we wrześniu 1939r. II wojna światowa wyniszczyła rodzący się do życia kraj, życie straciło miliony osób, miasta zostały zrównane z ziemią. Nie łatwo miała Twa ukochana Polska kochana Pani Emilio w swej historii; historii naznaczonej głównie bólem, cierpieniem i krwią. Zakończenie wojny w 1945 nie przyniosło upragnionej wolności, westchnienie ulgi wydane przez naród zostało stłumione przez komunistyczny reżim. Czasy Polski Ludowej były bardzo ciężkie, pozorna wolność tylko wzmagała strach i obawę o jutro. Długo czekał naród Polski by rzeczywiście móc o sobie decydować bo aż do roku 1989. Od tego czasu nadrabiamy zaległości względem krajów Europy, gospodarka nabiera tempa, scena polityczna ożywa, medycyna idzie do przodu. Stopa życia społeczeństwa poprawia się ale w niektórych regionach (zwłaszcza tych dotkniętych bezrobociem) nadal widać biedę. Sytuacja w kraju jest ustabilizowana, a Polacy otwierają się na świat./

Oto krótki zarys historii Polski XX wieku. W liście, który do Ciebie piszę Szanowna Pani Emilio chciałabym się skupić na dworkach i pałacach rodziny Sczanieckich; na miejscach w których spędziłaś dzieciństwo na domach, do których przybywałaś z wizytą. Większość tych posiadłości znajduje się na terenie gminy Kuślin.

W wyniku podziału majątku po Łukaszu Sczanieckim pieczę nad dworem w Wąsowie przejął Twój brat Konstanty. Był on ostatnim dziedzicem i gospodarzem Wąsowa. W 1859r. majątek został wystawiony na licytację, kupił go Izydor Franke. W 1868r. Wąsowo nie było w stanie się utrzymać, a posiadłość nabył Richard von Hardt, który miał w planach rozbudowę swojego imperium. Wykupywał pobliskie wsie z polskich rąk i wraz z Jacobim ze Trzcianki utworzyli spółkę której celem była budowa cukrowni. Rodzina Hardtów jest dobrze wspominana przez najstarszych mieszkańców Wąsowa. Po II wojnie światowej rozparcelowano część majątku Hardta , w pałacu Sczanieckich zamieszkało kilka rodzin.  Obszar majątku, pałace i zabudowania gospodarcze przejął Skarb Państwa, a następnie Państwowe Gospodarstwo Rolne w Poznaniu.  Biura urządzono w pałacyku Twojej rodziny Szanowna Pani Emilio, działało tam również przedszkole.  Od 1983r. przez kolejnych 10 lat ziemiami tymi zarządzała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.  Od 2010r. właścicielem jest pan Jan Wieła. Na terenie, który należał do rodziny von Hardtów znajduje się pensjonat agroturystyczny,  gospodarstwo ekologiczne, czterogwiazdkowy hotel, centrum konferencyjne. Oferta dla gości jest niezwykle bogata, w samym pałacyku Sczanieckich znajduje się aż 17 odnowionych pokoi pałacowych wszystkie w klimacie XIX wiecznej Wielkopolski.

Zgodnie z Twoją wolą Szanowna Pani Emilio majątkiem Michorzewo zarządzał Twój bratanek Tadeusz.  Ostatnim właścicielem z rodu był jego syn Stanisław. Przez cały okres dziejów Michorzewo pozostawało w Polskich rękach.  Na początku II wojny światowej Sczanieccy opuścili Michorzewo i udali się za granicę. Pałac zajęli Niemcy, podczas okupacji mieściła się w nim niemiecka szkoła dla dziewcząt. W 1946r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa.  W 1951r. na jego bazie utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne.  W 1998r. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa przekazała obiekt pałacowo-parkowy Wielkopolskiemu Towarzystwu Stwardnienia Rozsianego i Udaru Mózgu. Utworzono w nim ośrodek rehabilitacyjno – szkoleniowy dla osób po udarze mózgu i chorych na stwardnienie rozsiane. Park jest zadbany, a ośrodek cieszy się znakomitą opinią wśród pacjentów i ich najbliższych.

Jako majątek po rodzicach Śliwno przypadło w udziale Twojej siostrze Korduli. Wraz z mężem Karolem Stablewskim wybudowała dwór neogotycki. Ok 1859r. majątek przeszedł w ręce Niemca Hildebranda. W latach powojennych w pałacu znajdowała się świetlica PGR-u. Obecnie część pałacu zajmują mieszkania, a część jest w stanie ruiny. Budynek przebudowano w latach 60 XX wieku. Pałac znajduje się w rozległym zaniedbanym parku otoczonym kamiennym murem, nie służy ani nie podnosi wizerunku wsi.

Mieszkańcy gminy Kuślin dbają o swoją historię i pamięć o bohaterach.  Przy głównej drodze prowadzącej z pałacu w Wąsowie do kościoła parafialnego rodziny Sczanieckich w Michorzewie leży teren Jansowa. Dziś jest to zespół budynków w stylu folwarku wielkopolskiego; jest to obiekt otwarty dla gości specjalizujący się w szkoleniach jazdy konnej.  Znajduje się tam sala poświęcona Twej pamięci Szanowna Pani Emilio z zabytkami czasopiśmiennictwa XIX wieku,  zbiorem pocztówek i fotografii z przełomu wieków, kolekcja konnych maszyn rolniczych i innych sprzętów z tej epoki. Miejsce warte odwiedzenia, które zaprasza przyjezdnych na tradycyjny obiad ale oferuje również noclegi, szkolenia i warsztaty osobowości.

Dobra Sczanieckich znajdują się w obecnej gminie Kuślin i gminie Lwówek. Na tym terenie popularna formą spędzania czasu są wycieczki rowerowe. Trasą którą często wybierają rowerzyści jest szlak Emilii Sczanieckiej, który rozpoczyna się w Brodach. Dalej droga wiedzie przez Pakosław, Posadowo i Lwówek do Chraplewa. Kolejnym przystankiem jest Wąsowo i posiadłość Anastazji Sczanieckiej. Trasa ma swe zakończenie w Michorzewie przy kościele ufundowanym przez Twą babkę Szanowna Pani Emilio. Jest to kościół barokowo-klasycystyczny pod wezwaniem NMP i Wszystkich Świętych.

Możesz być pewna Szanowna Pani Emilio że jesteś dla nas wzorem do naśladowania, historia Twojego życia przekazywana zostaje kolejnym pokoleniom. Dziękujemy że nauczyłaś nas patriotyzmu, oddania i szacunku nawet dla tych najsłabszych. Wierzę że w odniesieniu do Twej osoby można śmiało zastosować zwrot „Non omnis moriar” ale nie przez budynki które stoją i służą do dziś ale przez czyny które nie zostały i na pewno nie zostaną zapomniane.

Z wyrazami szacunku M>G>L

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.6"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));